AKTUALITY

Razící štít Ludmila úspěšně pokračuje na obnově vodovodu pod korytem Labe

19.4.2021

image

Ojedinělá obnova části přívodního řadu pro více než 200 000 obyvatel Středočeského kraje úspěšně pokračuje. Stavbu si včera přišli poprvé prohlédnout starostové měst a obcí sdružených ve Svazku měst a obcí VKM, kteří přijali pozvání svého předsedy Mgr. Martina Kupky.

Na úvod ředitel společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM) Ing. Josef Živnůstek seznámil přítomné s významem přivaděče, který zajišťuje od 70. let minulého století dodávku pitné vody z jímacího území Mělnická Vrutice a Řepínský důl až do Kladna. Dále vysvětlil, proč bylo nutné již po padesáti letech přistoupit k obnově shybky pod korytem Labe, a přiblížil důvody, proč byla zvolena technologie mikrotunelování.

„V současné době právě skončila ražba prvního ramene shybky a do měsíce bude ražba obou tunelů o průměru 1,3 m dokončena. Celá stavba by měla být uvedena do provozu za sedm měsíců,“ přiblížil časový harmonogram Živnůstek a následně informoval, že další obnova potrubí určitě nebude nutná dříve jak za 70 let a vyjádřil osobní přesvědčení, že potrubí pod řekou vydrží funkční více jak 100 roků.

Než nový razící štít, který s odkazem na blízké město Mělník, rodiště Svaté Ludmily pojmenovali stavbaři Ludmila, započal svoji cestu pod dnem řeky Labe, dostal požehnání od místního římsko – katolického kněze Petera Kováče a vysvěcená soška svaté Barbory, patronky horníků, byla poté slavnostně umístěna do konstrukce pažení cílové jámy.

Technologie mikrotuneláže byla zvolena především z důvodu ochrany životního prostředí a nutnosti zachování splavnosti Labe. Každý z tunelů měří více jak sto metrů a ražba probíhá pode dnem řeky Labe, přibližně deset metrů pod povrchem terénu a nejméně dva metry pode dnem řeky.

„Jedná se o mechanizovanou a dálkově naváděnou technologii, kterou ovládá pouze operátor,“ popsal stavbyvedoucí a operátor Ing. Jan Brabec. „Hlava razícího štítu se navrhuje vždy podle konkrétního horninového podloží. Podle průzkumu se předpokládal slínovec, ale pak jsme po 30 m narazili na plastické jíly, které ražbu zpomalily z původních 15 metrů denně až na 5 metrů za den. Do vyrubaného prostoru se průběžně vtlačují ocelové trouby, které plní funkci chráničky a poté bude do těchto chrániček zataženo litinové potrubí o vnitřním průměru 800 milimetrů. Vzniklé mezikruží se následně vyplní speciální cemento-popílkovou emulzí,“ vysvětlil Jan Brabec.

Podle ředitele SOVAK Ing. Viléma Žáka se jedná o stavbu, která unikátním způsobem překonává řeku Labe. A jak se říká, každý řetěz je tak silný, jak je silný jeho nejslabší článek a tato shybka byla na nadregionálním přivaděči do Kladna jeho nejslabším článkem. Zvolená technologie a použité trubní materiály jsou zárukou dlouhé životnosti stavby. Dále Vilém Žák zmínil stav vodohospodářské infrastruktury za minulého režimu a podle něj je úžasné, že Ministerstvo zemědělství a jeho kompetentní pracovníci včetně pana ministra si tuto situaci uvědomili a vyhodnotili, že je třeba s takto zásadními a velkými stavbami vodárnám pomoci a ten historický dluh odmazávat. MZe, SOVAK a Asociace vlastníků páteřní vodohospodářské infrastruktury si uvědomují, jak je důležité rekonstruovat, posílit a propojovat páteřní soustavy, které pomáhají zvládat sucho. Díky pilotnímu projektu MZe, se finančně přispělo na 7 projektů a jedním z nich je i tato stavba, uzavřel dnešní návštěvu na břehu Labe u Obříství Vilém Žák.

„Byl jsem mile překvapen, co vše jsem se dnes dozvěděl,“ popsal svoje dojmy z návštěvy staveniště Jindřich Urbánek, starosta obce Řepín. „Nečekal jsem, že je to tak velká a náročná stavba, úžasná technologie. I když jsem byl ze začátku dost skeptický ohledně provádění stavby a její ceny, dnes mohu říci, že společnost vybrala dobře,“ uvedl na závěr Urbánek.

Stavba díla za téměř 100 milionů korun bez DPH je spolufinancována z finančních prostředků vlastnické společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. a Ministerstva zemědělství ČR.

logo VKM